Hakkımızda

Hakkımızda

MAHARET MANTI

Maharet Mantı olarak, her bir tabağımızda en kaliteli malzemeleri kullanarak tamamen el yapımı lezzetleri sunmaktan gurur duyuyoruz. Müşterilerimize sadece lezzetli yemekler değil, aynı zamanda özenle hazırlanmış, kaliteli ürünlerle donatılmış bir deneyim sunuyoruz.  Bizim için kalite, ürünlerimizin her adımda önceliğimizdir. Lezzetli ve sağlıklı yemekler sunmanın yanı sıra, kullanılan malzemelerin kalitesini de en üst düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz. Bu nedenle, seçtiğimiz her malzeme özenle seçilir ve titizlikle işlenir.  Ürünlerimizin tamamı, ustalarımızın maharetli ellerinde özenle hazırlanır. Geleneksel tariflerimizi ve tekniklerimizi kullanarak, her bir mantı tabağını el yapımı olarak hazırlıyoruz. Bu sayede, misafirlerimize taze, lezzetli ve özgün bir deneyim sunuyoruz.  Maharet Mantı olarak, kalite ve el emeği titizlikle işlenmiş lezzetlerimizle müşterilerimizin damak zevkine hitap etmeyi amaçlıyoruz.

Maharet Mantı, 2017 yılında Bayraklı, İzmir'de köklü bir lezzet markası olarak hayata geçti. Misafirlerimize sadece lezzetli yemekler sunmakla kalmayıp, aynı zamanda kusursuz bir hizmet deneyimi yaşatmayı hedefledik. Bu misyonumuz doğrultusunda, 2023 yılında Ankara'da açılan şubemizle birlikte, ülke genelindeki müşterilerimize aynı üstün hizmet kalitesini sunmaya devam ediyoruz.

Maharet Mantı olarak, her bir tabağımızda titizlikle seçilen malzemelerle, ustalıkla hazırlanan geleneksel ve uluslararası lezzetleri sizlerle buluşturuyoruz. Misafirlerimizi sıcak ve samimi bir atmosferde ağırlamak, bizim için ayrı bir önem taşıyor. Her bir ziyaretçimizin memnuniyetini sağlamak adına, deneyimli ve güleryüzlü personelimizle birlikte çalışıyoruz.

Biz Maharet Mantı ailesi olarak, lezzetin ve kalitenin bir araya geldiği bir noktayız. Sizleri, eşsiz lezzetlerimizi deneyimlemeye ve k

Maharet Mantı, farklı lezzet seçenekleriyle mantı severlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Kayseri ve dünya mutfağının seçkin mantı örneklerini müşterilerine sunan Maharet Mantı markası, kısa sürede hatırı sayılır bir kitleye ulaştı. Çıtır Mantı, Tepsi Mantısı, Klasik Kayseri Mantısı gibi çeşitleriyle mantı aşkını bir üst seviyeye çıkaran Maharet Mantı Ankara şubesinde Gyoza, Ravioli ve Pelmeni gibi dünya mutfağından örnekleriyle de beğeni topluyor.

Bir kültür olarak mantı, 
 

Binlerce yıl öncesine uzanan zengin bir tarihle örülüdür. Uzak Doğu coğrafyasında ortaya çıkan mantı, zaman içinde farklı kültürlerde çeşitlenerek dünya mutfaklarında öne çıkan bir lezzet haline gelmiştir. En basit tarifiyle baharatlarla çeşnilendirilmiş başta kıyma olmak üzere sebze veya peynir bazlı iç malzemenin tercihen küçük bir hamur içine konulması ve bu hamurun suda ya da buharda haşlanmasıyla hazırlanan mantı; zaman içerisinde geniş bir coğrafyada sürdürdüğü yolcuğunda başka başka özellikler kazanmıştır. Ülkemizde dahi Kayseri Kaşık Mantısı, Sinop Mantısı, Bartın’ın Pirinçli Mantısı, Kandilli Mantı ve Çorum’un Kuru Mantısı gibi yöreden yöreye, kültüreden kültüre değişen farklı yorumlamalar görülmektedir. Bu zengin tarihin bir yansıması olarak, Maharet Mantı, geleneksel ve modern lezzetleri ustalıkla birleştiriyor.

Bir tabak daha? 
 

Maharet Mantı'nın menüsünde, Uzak Doğu'dan ilham alan Gyoza (Japonya), İtalyan mutfağından Ravioli, Rus mutfağından Pelmeni ve Kafkasların eşsiz lezzeti Hingel yer alıyor. Her biri özel tariflerle hazırlanan bu dünya mantıları, Maharet Mantı'nın damakları şenlendiren serüveninde öne çıkıyor. Ayrıca, Türkiye'nin lezzet başkenti Kayseri'nin ünlü mantıları ve yağlaması da menüde kendine yer buluyor. Kayseri mantıları, el emeği ve özel tariflerle hazırlanarak geleneksel lezzetin izlerini taşıyor. Restoranın popüler ürünlerinden biri olan Kayseri Şebit Yağlaması ise, özel sosu ve lezzetli iç harcıyla müşterilerin favorisi olmayı sürdürüyor.

Anne eli değmiş gibi: Kadın girişiminin güzel bir örneği olarak değerlendirebileceğimiz Maharet Mantı’da İzmir’in dümeninde anne Hasibe Hanım, butik mekanda ise kızı Nurcan Hanım işin başında ve mekanın tüm gereksinimleriyle ilgileniyorlar. Nurcan Hanım (sahibi), mekanını ve sunduğu lezzetleri şu sözlerle ifade ediyor: "Maharet Mantı olarak, Uzak Doğu'nun zengin mantı geleneğini modern tatlarla birleştirirken, aynı zamanda dünya mutfağından seçkin mantıları ve Kayseri'nin eşsiz mantılarıyla da misafirlerimizi buluşturuyoruz. Her bir tabak, farklı lezzetleri bir araya getirerek unutulmaz bir mantı deneyimi sunuyor."

Ankara'nın lezzet haritasına yeni bir boyut katan Maharet Mantı, geleneksel el yapımı lezzetleriyle, uzak coğrafyalardan esinlenen modern tatları, ve şehrin sevilen mantılarıyla birleştirerek şehirdeki gastronomi tutkunlarını ağırlamaya hazır. Her bir tabak, tarihi bir lezzet yolculuğunu simgeliyor. Maharet Mantı, herkesi bu özel mantı deneyimine davet ediyor."

Kaliteli hizmetimizi tecrübe etmeye davet ediyoruz.

Hakkımızda

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Geleneksel ve Modern Lezzetlerin Buluşması
Hem geleneksel Kayseri mantılarına hem de dünya mutfağından mantı örneklerini MAHARET MANTI'da bulabilirsiniz.

Herkese Uygun Menü

Tabaklarımız her damak tadına hitap edecek çeşitlilikte lezzetler sunuyor.

Her Zaman Taze ve Doğal

Kalitemizi her zaman taze ve doğal malzemelerle koruyarak, müşterilerimize en iyi lezzet deneyimini sunuyoruz

El Emeğinin Sırrı

Mantılarımız, tamamen el işçiliğiyle hazırlanmıştır, her biri özenle sıkılmıştır.

ReFERANSLAR

Misafirlerimizden Etkileyici
Yorumlar

Gurur duyduğumuz müşteri yorumlarını okuyun ve Maharet Mantı'nın ne kadar özel bir deneyim sunduğunu keşfedin!

"
Bir mantı için Kayseri'ye mi gidelim?

“Bir mantı işin Kayseri’ye mi gidelim yani?” Sorusuna cevap olarak “gerek yok” dedirten bir yer. Öncelikle mekan inanılmaz derecede güzel dekor edilmiş. Alan küçük sayılmasına rağmen az sayıda masa ile yoğunluğun önüne geçmişler. Tabaklardan masalara, tuvaletten mutfağa her yer inanılmaz temiz ve düzenli. Çalışanlar gayet güleryüzlü. Biz yağlama, tepsi mantı ve patatesli çıtır mantı denedik. Yemekten sonra ise tatlı olarak katmer yedik. Bütün yediklerimiz inanılmaz derece lezzetli idi ve kalite ürünlerin “maharetli” ellerde işlendiğinin göstergesi idi. Öyle ki tadına bakıp fotoğraf çekeriz dedik bir baktık ki tabakların yarısı bitmiş. Porsiyonlar bir hayli büyük. Tepsi mantı tek başına normal bir insana fazla gelebilir. Yemekten sonra katmer eşliğinde içtiğimiz çaylar uzun süredir herhangi bir lokantada veya kafede içtiğimiz çaylardan çok daha keyifli idi. Katmer de lezzetli, dolgusu güzel ve hafifti. Eğer akşam üzeri gidecekseniz sabahtan arayıp yer ayırmanız ve hatta bitme ihtimaline karşın önden yemek ayırtmanızı tavsiye ederim. Ben ziyadesi ise beğendim. Muhakkak uğranması gereken bir yer.

Ertuğrul
Ertuğrul
15.02.2024
"
Kadın Eli

Küçük bir dükkanın nasıl bir lezzet durağı haline getirildiğini, kadın eli değince her şeyin ne kadar da farklı bir özenle yapıldığını görebileceğiniz; yediğim nefis yağlamasıyla mest olduğum bir mekan. Emeği geçenleri kutluyorum.

Ayşegül
Ayşegül
01.02.2024
"
Dünya Mantıları

Canınız mantı çektiğinde düşünmeden gelebileceğiniz çok sıcak, samimi bir mekan. Mantı dışında ravioli, pelmeni, gyoza gibi dünyadan lezzetler de bulabilirsiniz.

Göksel
Göksel
12.09.2023
"
Harika bir deneyim!

Harika bir deneyimdi, herkese tereddütsüz tavsiye ederim. Mantı mutfağını 21. Yüzyıla taşıyan, iyi hazırlanmış kaliteli malzemelerin lezzetinin damağınızda kaldığı, porsiyonları doyurucu ve menüsüne dünyanın çeşitli ülkelerinden mantılarını dahil eden, tertemiz, güleryüzlü, nazik ve zevkli bir işletme. Japon Gyoza ve kremalı peynirli mantısına hayran kaldık. Diğer seçenekleri de denemek için tekrar tekrar gelmeyi planlıyoruz

Berker
Berker
02.07.2023
Slider navigation
BLOG

Maharetli Yazılar

Restoranımızda denediğimiz ve sunduğumuz ürünlerle ilgili heyecan verici hikayeler ve lezzet dolu deneyimlerle dolu yazılarımızı keşfedin.
Damak zevkinizi memnun edecek benzersiz lezzetleri ve kültürleri keşfetmek için bizi takip edin!

Kayseri Yağlaması: Bir Lezzet Mirası ve Tarihi Hikayesi
Genel
Kayseri Yağlaması: Bir Lezzet Mirası ve Tarihi Hikayesi
12 Mayıs 2024

Kayseri yağlaması, Türk mutfağının eşsiz bir lezzeti olarak öne çıkar. İnce hamurun içine yerleştirilen baharatlı… Read moreRead moreKayseri Yağlaması: Bir Lezzet Mirası ve Tarihi Hikayesi

12 Mayıs 2024
Dünya’dan ve Türkiye’den En Ünlü Mantı Çeşitleri
Genel
Dünya’dan ve Türkiye’den En Ünlü Mantı Çeşitleri
7 Mayıs 2024

Hemen hemen herkesin favori yemeklerinden olan mantı, lezzetinin yanında çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Yalnızca Türkiye’de… Read moreRead moreDünya’dan ve Türkiye’den En Ünlü Mantı Çeşitleri

7 Mayıs 2024
Mantının Tarihi
Genel
Mantının Tarihi
5 Mayıs 2024

Mantı, sadece Türk mutfağının değil, birçok farklı kültürün de önemli bir parçasıdır.  Bu küçük hamur… Read moreRead moreMantının Tarihi

5 Mayıs 2024
Read the news of our restaurant, recipes for delicious fears, tips for your home kitchen in our blog!
Tüm Yazılar

Table Reservation

    Maharet Mantı Ankara
    Maharet Mantı Ankara
    Maharet Mantı Ankara
    İletişime Geçin